Informujemy, że w celu zapewnienia optymalizacji treści i dostosowania ich do Państwa potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.
Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
sponsorowane

Sebastian Kryczka - ekspert ds. prawa pracy

Sebastian Kryczka

Sebastian Kryczka

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy). Od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz w wybranych zagadnieniach prawa cywilnego i administracyjnego. Na co dzień pracuje w instytucji powołanej do sprawowania nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy. W ramach działalności dodatkowej Sebastian Kryczka jest ekspertem współpracującym z największymi i najbardziej opiniotwórczymi instytucjami i podmiotami, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Jest autorem wielu artykułów, komentarzy oraz ekspertyz z zakresu prawa pracy oraz porad prawnych kierowanych do pracowników, pracodawców, organizacji związkowych oraz społecznych inspektorów pracy. Współpracuje również z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz z Dolnośląską Komisją Ochrony Pracy. Sebastian Kryczka należy do ekspertów współtworzących Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych prowadzony przez firmę Wolters Kluwer oraz współpracuje z Serwisem Prawno – Pracowniczym grupy wydawniczej INFOR. Jest również ekspertem Gazety Prawnej oraz między innymi takich czasopism jak: Monitor Prawa Pracy, Sposób na płace, Kadra Kierownicza w Administracji, Służba Pracownicza.

Nasz ekspert doradza w obszarze szeroko rozumianego prawa pracy, jak również w zakresie elastycznych form zatrudnienia. Pomaga rozwiązywać skomplikowane sytuacje na styku pracodawca – pracownik oraz dokonywać trafnych rozstrzygnięć tam, gdzie przepisy jednoznacznie nie odpowiadają na pytanie jak pracodawca powinien postąpić. Wiedza naszego eksperta może być również pomocna w stosowaniu prawa pracy w ramach bieżącej działalności firmy.

Kontakt:

Sebastian Kryczka

ekspert@kobietawchmurze.pl

 

Wybrane publikacje naszego eksperta:

Jak poinformować pracownika o zakresie jego obowiązków
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne-prawo-pracy/odpowiedzialnosc-prawa-i-obowiazki/artykuly/676819,jak-poinformowac-pracownika-o-zakresie-jego-obowiazkow.html

Kiedy można kontrolować pracowników
http://biznes.onet.pl/kiedy-mozna-kontrolowac-pracownikow,36940,5591945,analizy-detal

Także telepracownikowi należy zapewnić odpowiednie warunki bhp
http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/takze-telepracownikowi-nalezy-zapewnic-odpowiednie-warunki-bhp

Zakłócanie czynności kontrolnych inspektora pracy
http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?action=showNews&idn=63601#gura

Ustalenie istnienia stosunku pracy – uprawnienia PIP
http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?action=showNews&idn=60314#gura

Stażysta z urzędu pracy – uprawnienia pracownicze
http://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_zatrudnienia/mlodociani_niepelnosprawni_bezrobotni/artykuly/670963,jakie_uprawnienia_pracownicze_musi_zapewnic_pracodawca_stazyscie_z_urzedu_pracy.html

Urlop wychowawczy – nowe przepisy
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/artykuly/681251,urlop_wychowawczy_nowe_przepisy.html,3,1

Konsekwencje śmierci pracownika i pracodawcy – praktyczny poradnik
http://www.bhpekspert.pl/Sections-req-viewarticle-artid-106-allpages-1-theme-Printer.html

Konsekwencje kontroli zwolnienia lekarskiego
http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/skladki-na-ubezpieczenie-spoleczne/artykuly/677849,konsekwencje-kontroli-zwolnienia-lekarskiego.html

 1. Telepraca – niedoceniana forma zatrudnienia

  Zgodnie z  art. 675 § 1 k.p. praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Świadczenie pracy w takich warunkach określamy mianem telepracy. Najprościej mówiąc polega ona na wykonywaniu przez pracownika obowiązków regularnie poza zakładem pracy, wykorzystując środki komunikacji elektronicznej (np. Internet).

 2. Możliwość odwołania pracownika z urlopu

  Jak wiadomo pracownik ma prawo do corocznego, płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Z zasady nieprzerwanego urlopu wynika, iż pracownik w całym okresie czasu wolnego od pracy nie powinien liczyć się z możliwością powołania go do świadczenia pracy. Przepisy jednak w szczególnych sytuacjach pozwalają pracodawcy na przerwanie urlopu pracownika i zobowiązanie go do powrotu do pracy.

 3. Wadliwe świadczenie pracy przez pracownika

  Obowiązkiem pracownika jest sumienne i staranne wykonywanie obowiązków służbowych.  W praktyce zdarza się jednak, że pracownik wykona swoje obowiązki w sposób nienależyty a produkt przez niego wykonany daleki jest od oczekiwanego przez pracodawcę – w takiej sytuacji istnieje możliwość obniżenia pracownikowi wynagrodzenia.

 4. Umowa o pracę na zastępstwo

  Dłuższa nieobecność pracownika w pracy, może wywoływać dla pracodawcy problemy natury organizacyjnej. Pracodawca może jednak w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika zatrudnić nową osobę na czas trwania tej nieobecności. Bezsprzeczną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie jest konieczne tworzenie nowego etatu.

copyright 2018
Kobieta w Chmurze
Kobieta w Chmurze
Integrity Media i Biznes Dolnośląski
ul. Grabowa 85
54-115 Wrocław
Polska