Informujemy, że w celu zapewnienia optymalizacji treści i dostosowania ich do Państwa potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.
Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
sponsorowane

"Kobiecy sukces, czyli jaki?" - artykuł Małgorzaty Siarkiewicz pomysłodawczyni Klubu "Kobieta w Chmurze" w Gazecie Finansowej.

”Proszę bardzo - oto przepis na sukces, proszę go zastosować. Prawdobieństwo osiągnięcia sukcesu wynosi X”. Możemy próbować uogólniać pewne pojęcia, badać statystycznie, wyznaczać algorytmy – niestety nie mamy „odmierzacza” sukcesu. Musimy sami sobie odpowiedzieć, czym dla nas jest sukces, czy go osiągneliśmy, czy potrafimy go opisać i co jest w naszym mniemaniu naszym własnym, osobistym kluczem do sukcesu. Na spotkaniu Biznesowego Klubu Networkingu „Kobieta w Chmurze”, który prowadzę, zapytałam Panie o krótką definicje sukcesu. Ani jedna z osób nie podała aspektu materialnego jako wyznacznika sukcesu, na ogół były to: spełnienie zawodowe, harmonia, ciekawość świata, poczucie radości życia, połączenie pasji z intuicją, spokój, wierność swoim wartościom, umiejętność radzenia sobie z emocjami.

Czy taki jest „Sukces Kobiecy”? Czy właśnie te wyznaczniki sukcesu powodują, że nadchodzi tzw. era kobiet?

Dla mnie jako dla wieloletniej przedsiębiorczyni prowadzącej firmę, jednym z mierników sukcesu powinno być osiągniecie wolności finansowej, ale nie jest to dla mnie najważniejsze. Firma jest złożonym systemem ekonomiczno – społecznym z dokładnie określonym celem jakim jest generowanie zysku. Realizacja założonego celu wymaga wielu kompetencji zarówno w sferze intelektu, emocji, komunikacji i fizycznej odporności, Jest to równoznaczne z określeniem odpowiedniej filozofii działania opartej na zdefiniowanych procesach w firmie. I właśnie ta filozofia działania, czyli możliwość wykonywania ciekawej, inspirującej pracy związanej z rozwojem osobistym jest dla mnie jednym z mierników sukcesu. A pozostałe to na pewno: interesujące życie w zgodzie z sobą, harmonia i równowaga we wszystkich aspektach życia na poziomie: fizycznym, duchowym, intelektualnym i emocjalnym, szczęście i wolność, radość i lekkość istnienia.

Osobistym sukcesem dla mnie była wypowiedź mojego syna. Na pytanie co sądzi o businesswomankach odpowiedział m.in.: „Możliwość obcowania z interesującą, otwartą na świat i posiadającą ukształtowane poglądy osobą, to dla członków rodziny coś więcej niż ciepły obiad każdego dnia”.

CZŁOWIEK OSIĄGA SUKCES WTEDY GDY REALIZUJĄ SIĘ WSZYSTKIE JEGO OCZEKIWANIA na drodze rozwoju własnej osoby, tworzenia rodziny, działalności zawodowej i społecznej.

Co w takim razie jest kluczem do sukcesu?

Zapytałam Joannę Konczanin, eksperta ds. rozwoju osobistego w Biznesowym Klubie Networkingu „Kobieta w Chmurze”:

”Kluczowym czynnikiem sukcesu jest sposób w jaki reagujemy na pojawiające się przeszkody. Część osób spotykając utrudnienia na drodze do swojego celu traci go z oczu. Skupiają całą uwagę na przeszkodzie, która przesłania im cel. Czują się przytłoczone, bezradne, sfrustrowane, tracą motywację. W takim stanie umysłu i emocji nie znajdują rozwiązań i wycofują się. Z każdym niepowodzeniem coraz trudniej im sięgać po to, czego pragną.

Te osoby, które osiągają swoje nawet największe cele także napotykają na przeszkody. To naturalna kolej rzeczy. Natomiast zupełnie inaczej na nie reagują. Cały czas pamiętają o swoim celu, nie spuszczają go z oczu. Im bardziej cel jest atrakcyjny, w tym lepszym są stanie koncentrując się na nim. Mają wysoka motywację, ich umysł pracuje bardzo efektywnie. Dzięki temu znajdują rozwiązania i pokonują przeszkody. Z każdym takim doświadczeniem łatwiej sięgają po kolejne cele. Najprostszy sposób na sukces? Zadbaj o to, żeby Twój cel był dla Ciebie bardzo atrakcyjny i koncentruj na nim uwagę ponad przeszkodami”.

Kluczem do sukcesu są więc cechy charakteru, uświadomienie sobie celu, holistyczne działanie i co bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kobiet - świadomość własnej wartości.

Czy możemy dać przepis na „Sukces Kobiecy”?

Dla mnie zawsze pomocna jest sentencja Dalajlamy z „Sztuki Szczęścia”: „Dobrze jest przed podjęciem każdej decyzji zapytać samego siebie CZY TO DA MI SZCZĘŚCIE? To proste pytanie może stać się doskonałym narzedziem, które pomaga nam mądrze postępować we wszystkich sferach życia…. Rzuca ono całkiem nowe światło na nasze życie” Czy to da mi szczęście? Odpowiedź na to pytanie przed podjeciem kluczowych decyzji, pozwala z właściwej perspektywy ocenić nasze strategiczne działania.

A pozostałe elementy Przepisu na Sukces? Uświadomienie sobie czego tak naprawdę chcemy, czyli określenie misji i celów, odwaga podejmowania ryzyka, przyjmowanie porażki jako kolejnej okazji do nauki, polubienie zmian,

odpowiednia komunikacja i umiejętność pracy w zespole, rodzinie i społecznosci. I wreszcie „Sapere Aude” – kierujmy się naszym własnym rozumem i intuicją. I jeżeli nasze szczęście jest sukcesem, to na koniec Abraham Lincoln „Wiekszość ludzi jest tak szcześliwa jak chce być!” – to nasz kobiecy WYBÓR!

 

Teresa Małgorzata Siarkiewicz

Manager

Biznesowy Klub Networkingu „Kobieta w Chmurze”

copyright 2022
Kobieta w Chmurze
Kobieta w Chmurze
Integrity Media i Biznes Dolnośląski
ul. Grabowa 85
54-115 Wrocław
Polska